Різні статі мають різні потреби в догляді за зубами. Під статтю ця стаття відноситься до генетики, яку хромосоми визначають як чоловічу або жіночу, а не стать, яка є дещо суб’єктивною та саморепрезентованою. У цій статті розглядатимуться лише статеві відмінності та їхній вплив на здоров’я порожнини рота, гігієну та надання стоматологічної допомоги.

Захворювання ясен і карієс є одними з найпоширеніших захворювань зубів у всьому світі. Однак їм також можна запобігти, і вони можуть мати шкідливий вплив на загальний стан здоров’я людини. Для боротьби з цією проблемою Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) розробила відповідні заходи, які є доступними та недорогими з єдиною метою профілактики та контролю захворювань порожнини рота.

Хвороби ясен

Захворювання ясен, також відомі як захворювання пародонту, часто зустрічаються як у чоловіків, так і у жінок. Однак такі стоматологи, як доктор Тогрул Ібрагімлі, помітили, що захворювання ясен частіше зустрічаються у чоловіків, ніж у жінок. Це спостереження можна пояснити тим фактом, що жінки частіше, ніж чоловіки, дбають про здоров’я ротової порожнини та відвідують стоматолога частіше.

Жінки також мають більшу прихильність до лікування зубів і мають кращу стоматологічну грамотність, ніж чоловіки. Загалом жінки більше піклуються про гігієну порожнини рота та зовнішній вигляд своїх зубів, ніж чоловіки.

Фактори ризику захворювання ясен

· Генетика

· Куріння

· Рівні чуми

· Стрес

· Бактеріальний склад

Чому оцінка ризику важлива

Перераховані вище фактори ризику однаково характерні для обох статей. Оцінка може бути проведена у формі ДНК-тестування або перевірки рівнів і ідентичності бактерій ясен. Це допоможе виявити ризик і допоможе правильному лікуванню та плануванню.

Адекватна профілактика та лікування захворювань ясен відіграє важливу роль у підтримці загального здоров’я, особливо тому, що захворювання ясен підвищують сприйнятливість і загострення таких захворювань, як серцеві та серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, народження недоношених дітей тощо.

Зубний карієс або карієс

Дослідження показали, що жінки частіше хворіють на карієс, ніж чоловіки, оскільки вони піддаються більшому ризику. Це може бути тому, що жінки мають більший доступ до їжі; часто перекушуйте під час менструацій і вагітності. У дівчаток також спостерігається більш раннє прорізування зубів.

Також було показано, що генетика відіграє величезну роль у підвищенні ризику карієсу зубів у жінок. Жіноча хромосома тягне за собою ХХ хромосому. На p-плечі цієї хромосоми (короткому плечі) є ген амелогенін. Дефіцит цього гена може спричинити порок розвитку або порушити формування матриці емалі та збільшити сприйнятливість жінок до карієсу.

Фактори ризику

· Куріння

· Вживання солодких напоїв

· Погана гігієна порожнини рота

· Використання зубної пасти без вмісту фтору

Чому оцінка ризику важлива

Оцінка ризику, а також профілактика, консультування та гігієна важливі для запобігання карієсу зубів серед жінок. Це також допомагає в профілактиці, діагностиці та лікуванні людей із цим захворюванням.

Людей слід навчати правильному користуванню зубною щіткою з м’якою щетиною при правильному положенні та куті. Слід також заохочувати зубні щітки з фтором.

Оскільки чоловіки, як правило, вживають більше напоїв, що містять цукор, таких як газовані та енергетичні напої, їх слід попередити про підвищений ризик карієсу. Також слід відмовитися від куріння, оскільки воно значною мірою сприяє як пародонтозу, так і карієсу.

Як гормональні коливання у жінок впливають на здоров’я порожнини рота

Вагітність, статеве дозрівання та менопауза мають одну спільну рису — гормональні зміни. Ось як ці зміни впливають на здоров’я ротової порожнини жінки:

Вагітність і статеве дозрівання

Гормональні коливання під час вагітності та статевого дозрівання призводять до збільшення вироблення гормонів (естрогену) у період статевого дозрівання та вагітності. У період статевого дозрівання кровопостачання ясен (ясен) вище, тоді як під час вагітності може виникнути запалення тканин ясен, рухливість зубів і ерозія, захворювання ясен. Деякі дослідження показали, що вагітні жінки з пародонтитом мають вищий ризик гестаційного діабету, передчасних пологів і прееклампсії.

Щоб запобігти цим проблемам, вагітні жінки повинні отримати належну освіту щодо догляду за порожниною рота та гігієни. Дотримання належної гігієни порожнини рота в перинатальний період (зазвичай період після вагітності) також допоможе зменшити передачу ротових бактерій немовляті.

Менопауза

У період менопаузи знижується вироблення жіночих статевих гормонів. Як наслідок, у жінок можуть виникнути зміни слизової оболонки ротової порожнини, біль, сухість у роті та підвищений ризик карієсу. Синдром печіння в роті є однією із значущих проблем, які виникають у ротовій порожнині під час менопаузи.

Остеопороз також зустрічається як у жінок у період менопаузи, так і у літніх чоловіків. Це може спричинити значні переломи щелепної кістки та резорбцію альвеолярної кістки.

Способи профілактики захворювань порожнини рота

· Навчання людей важливості гігієни порожнини рота та частих візитів до стоматолога.

· Заохочення використання зубної нитки

· Допомагати людям зробити здоров’я ротової порожнини пріоритетом, пропонуючи нові методи для забезпечення відповідності, особливо у чоловіків.

Висновок

Розуміння відмінностей у макіяжі порожнини рота та здоров’ї між чоловіками та жінками допоможе стоматологам та іншим медичним працівникам покращити догляд за пацієнтами за допомогою більш ефективних заходів профілактики та лікування. Обидві статі повинні бути впевнені, що відвідування стоматолога та процедури з догляду за зубами є абсолютно безпечними та необхідними. Стоматологи та інші спеціалісти з охорони здоров’я також повинні працювати рука об руку, щоб досягти оптимального здоров’я ротової порожнини та загального здоров’я обох статей.

От admin